Poradnik

Wyburzamy ścianę we wnętrzu.

Jeżeli chcemy dokonać zmian w układzie funkcjonalnym pomieszczeń, powiększyć przestrzeń, jest to możliwe dzięki likwidacji ściany działowej, która pełni jedynie rolę przegrody dzielącej wnętrza. Do tego przedsięwzięcia trzeba jednak podejść ostrożnie, aby odbyło się ono w sposób bezpieczny dla pozostałych elementów konstrukcji budynku.

Łączenie pomieszczeń to jeden ze sposobów nadania wnętrzom starego domu nowoczesnego charakteru. Typowe dla współczesnych wnętrz stało się otwieranie wyspowej kuchni na salon. Łączenie pomieszczeń daje szansę na zaskakujące aranżacje i wzajemne przenikanie dotychczas odrębnych wnętrz, sufitów, podłóg.
Aby połączyć dwa pomieszczenia w jedno konieczne jest wyburzanie ściany. Jednak nie każda ściana nadaje się do wyburzania.

Jak ocenić czy ściana jest działowa?

Głównym warunkiem jaki ściana, którą chcemy rozebrać, powinna spełniać, aby uznać ją za działową jest jej grubość. Jeżeli nie przekracza, razem z tynkiem, 15-16 cm, możemy przyjąć, że jest to ściana działowa. Zmierzenie grubości nie stanowi problemu, gdy znajdują się w niej na przykład drzwi. W przypadku ściany bez otworów, jej grubość sprawdzimy, przewiercając ją na wylot.

Środki bezpieczeństwa w trakcie prac

Prace nad rozbiórką ściany w domu są męczące dla mieszkańców, bowiem skutkuje dużym zapyleniem i koniecznością usunięcia gruzu. Przed rozpoczęciem robót, dobrze jest się do nich odpowiednio przygotować, aby uniknąć dodatkowych uszkodzeń i zminimalizować zakres późniejszego sprzątania.
Jeśli nie chcemy wymieniać posadzki w remontowanym pomieszczeniu, musimy również zadbać o jej skuteczną ochronę przed uszkodzeniem spowodowanym przez spadający gruz czy narzędzia. Folia czy tektura nie będą skutecznym środkami zabezpieczającymi. Najlepiej pod rozbieraną ścianą ułożyć deski lub płyty drewnopochodne.
Jeżeli na ścianie znajdują się gniazda, punkty oświetleniowe czy grzejniki, nie będzie z tym problemu, o wiele trudniej jest wtedy, kiedy instalacje przechodzą wewnątrz ściany do innych pomieszczeń i nie da się tego dostrzec. W tym przypadku powinniśmy dokładnie przeanalizować przebieg układu rur i przewodów w budynku i przewidzieć zmianę ich trasy po usunięciu ściany. Pomocne są wtedy zdjęcia lub rysunki instalacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *