Poradnik

Nietypowa ściana z surowej cegły

Z remontem domu lub mieszkania łączy się najczęściej odświeżanie ścian. Najczęściej wybieramy tapety, farby lub tynki dekoracyjne. W trakcie prac przygotowawczych jednak, może się okazać, że pod starymi nawierzchniami kryje się mur ceglany, którego wygląd i faktura okażą się o wiele bardziej interesujące niż standardowe wykończenia.

Cegła, mimo swojej surowości może nadać wnętrzu wyjątkowy, niebanalny charakter. Najlepiej jak akurat wznosimy ściany i możemy je po prostu pozostawić nie otynkowane, ale podobny rezultat uzyskamy również usuwając tynk ze starej ściany.

Prace nad ceglaną ścianą

Rozpoczynamy od skucia starego tynku oraz usunięcia luźnej zaprawy znajdującej się między cegłami i wyskrobać wierzchnią jej warstwę. W ten sposób zapewnimy lepszą przyczepność nowej zaprawy, której użyjemy do spoinowania oczyszczonego muru. Jeśli tynk jest już skuty, możemy przystąpić do oczyszczenia ściany. Możemy wykonać to ręcznie, za pomocą drucianej szczotki lub wiertarką z okrągłą końcówką drucianą. Na koniec ścianę należy oszlifować i wygładzić. Do tego możemy zastosować wiertarkę z gumową tarczą, na którą nakłada się krążek papieru ściernego, lub szlifować ręcznie używając papieru ściernego, nawiniętego na drewniany klocek. Powstały podczas czyszczenia pył powinniśmy zmieść ze ściany szczotką.
Przed rozpoczęciem spoinowania musimy przetrzeć jeszcze ścianę z cegieł mokrą gąbką w celu usunięcia pozostałości pyłu ze ściany. W ten sposób przygotujemy ją także do spoinowania, gdyż zwilżona ściana nie będzie odciągać z zaprawy do spoinowania wody niezbędnej do jej wiązania i twardnienia.
Za pomocą specjalnej szpachelki zaprawę układa się w spoinach, a następnie wygładza przez delikatne przetarcie szmatką. Szerokość szpachelki powinna być trochę mniejsza od szerokości spoiny.
Spoiny wysychają po dwóch, trzech dniach, po tym czasie ścianę trzeba jeszcze zaimpregnować środkiem, który zabezpieczy ją przed zabrudzeniami i ułatwi jej pielęgnację. Impregnat może nanosić pędzlem lub gąbką. Dzięki zaimpregnowaniu ściany nie będą w nią wnikały woda czy tłuszcz. Będzie ona również wytrzymała na działanie używanych powszechnie w domach i mieszkaniach środków czystości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *