Poradnik

Montaż systemu suchej zabudowy do ścian działowych

System suchej zabudowy to popularny, tani i szybki sposób wykończenia różnego rodzaju ścian. Obecnie największą popularnością cieszą się płyty gipsowo-kartonowe.

Przy zastosowaniu suchej zabudowy prace wykończeniowe idą o wiele szybciej niż w przypadku robót mokrych. Stelaż przeznaczony do ściany działowej w systemie gipsowo-kartonowym jest niezwykle prosty i składa się z profili przyściennych, przysufitowych UW oraz słupków CW. Dostępny jest również w trzech rozmiarach tj. 50 mm, 75 mm i 100 mm. Nie posiadają one dodatkowych uchwytów. Profile najczęściej mocuje się bezpośrednio do podłóg oraz sufitów.

Wykonanie ściany z płyt g-k

Przed montażem istnieje możliwość oklejenia profili UW pasem specjalnej pianki wygłuszającej, tłumiącej wszelkiego rodzaju odgłosy i drgania. Słupki CW z kolei wstawia się pionowo w uprzednio zamontowane UW co 40 cm, a do nich następnie przykręca się płyty, które również muszą być ustawione pionowo. Styk pionowy dwóch płyt musi znajdować się dokładnie na środku słupka. Takie ściany ponadto wycisza się przez wypełnienie ich wełną mineralną.
Ruszt można obłożyć obustronnie jedną lub dwiema warstwami płyt gipsowo-kartonowych. Przykręca się je za pomocą fosfatowanych, czyli zabezpieczonych przed korozją, wkrętów z gwintem do stali. Musimy oczywiście użyć wkrętów o odpowiedniej długości. Po obłożeniu pojedynczym ściana ma grubość 75 mm, 100 mm lub 125 mm, co jest zależne od tego, jak szerokie profile zastosowaliśmy. Dzięki podwójnemu obłożeniu zyskujemy znacznie większą stabilność ściany, zwłaszcza gdy druga warstwa płyt jest przesunięta względem pierwszej.
Istnieje także możliwość budowy ściany o zwiększonej grubości ze standardowych profili. Montujemy wtedy dwie ściany w odpowiednim odstępie od siebie i spinamy je ze sobą. W takich ścianach możemy ukryć wszystkie nieestetycznie wyglądające na zewnątrz instalacje hydrauliczne i kanalizację.
Do tworzenia ścian łukowych stosuje się profile UW fabrycznie ponacinane, aby można było w wygodny sposób je uformować. W tym wypadku słupki CW wstawia się gęściej, bo co 30 cm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *