Poradnik

Jak ocieplić ściany jednowarstwowe w starych domach?

Ściany jednowarstwowe można ocieplić za pomocą warstwy termoizolacji o grubości kilkudziesięciu centymetrów, układając ją między rusztem z dwuteowych belek z płyty i drewna. Ważne jest, żeby ocieplenie założyć tak, by nie utworzyło mostów termicznych.

W celu zmniejszenia przenikania ciepła elementy rusztu najlepiej wykonać z drewna niż z metalu. Lepiej stosować belki dwuteowe z materiałów drewnopochodnych niż drewniane łaty, bowiem mają one mniejszą powierzchnię przekroju niż elementy z drewna litego o tych samych parametrach wytrzymałościowych. W ten sposób liniowe mostki cieplne zmniejszają się i cała ściana jest cieplejsza. Dwuteowe belki drewnopochodne osiągają szerokość aż do 45 cm, co umożliwia ułożenie bardzo grubej warstwy ocieplenia. Dzięki temu nie zużywa się dużych ilości litego drewna jak podczas montażu na tradycyjnym ruszcie.

Montaż termoizolacji

Niskie budynki do wysokości 2-3 kondygnacji ociepla się izolacją wciśniętą między dwuteowe drewnopochodne belki. Ciężar własny fasady jest tutaj ograniczeniem i nie powinien on być większy niż 50 kg/m2. Zanim zaczniemy montaż ocieplenia oceniamy wytrzymałość istniejącej murowanej ściany, ponieważ szkielet drewnopochodny przykręca się kątownikami montażowymi bezpośrednio do muru konstrukcyjnego. Kątowniki mocuje się tylko do jednej stopki belki lub przykręca do obu stopek, przez co mocowanie jest stabilniejsze. Niestety powstaje wtedy nieco większy mostek termiczny.
Do podparcia ocieplenia i rusztu nie wymagane jest poszerzenie fundamentu, ale zamiast tego warto istniejący fundament odkopać i także go ocieplić. Od dołu izolację zamyka się standardową deską albo deską z wielowarstwowego forniru, którą również przykręca się do muru. Ponadto deska ma za zadanie dzielić ocieplenie między kondygnacjami.

Wykończenie wokół okna

Przy użyciu deski wykańcza się także parapet pod i nad oknem, przez co można je z łatwością zamontować w warstwie izolacyjnej. W ten sposób minimalizujemy uciekanie ciepła z wnętrza. Okno z boków można zamocować do słupów oraz oprzeć na drewnianym parapecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *