Płytki na ścianie

Glazura – płytki na ścianę

Glazura, płytki gresowe, mozaika szklana, kamień naturalny lub sztuczny, oferta okładzin na ściany jest bardzo bogata. Nie muszą one spełniać specjalnych wymagań dotyczących odporności na ścieranie czy uszkodzenia mechaniczne. To, jaki produkt wybierzemy, w głównej mierze zależy od naszych upodobań estetycznych, ale warto wiedzieć co kładziemy na nasze ściany.

Glazura to cienka, połyskliwa i gładka warstwa szkliwa pokrywająca płytki. To właśnie jej mianem nazywa się ogół wszystkich płytek ściennych.

Najpopularniejsze płytki ścienne

Chociaż do wyboru mamy także okładziny szklane, kamień naturalny lub sztuczny to najczęściej w pomieszczeniach mieszkalnych układa się płytki glazurowane lub gresowe. Są bardzo popularne ze względu na szeroki wybór wzorów oraz w miarę przystępne ceny.

Płytki ścienne glazurowane. Są to szkliwione płytki wykonane na czerepie glinianym. Glazura jest dość nasiąkliwa, przez co nie jest odpowiednia do układania na zewnątrz i w nieogrzewanych pomieszczeniach. Jak na płytki ceramiczne wykazuje dość dużą kruchością, nie sprawia więc kłopotu podczas obróbki, jednak z drugiej strony łatwo ją uszkodzić podczas użytkowania. Najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne są wypukłe naroża ścian obłożonych glazurą, w tych miejscach więc najlepiej montować listwy ochronne z tworzyw sztucznych lub metalu.
Uszkodzeniu może ulec nawierzchnia płytki, zwykle poprzez nieodpowiedni montaż i przyklejenie płytki zbyt grubą warstwą kleju. Kleje cementowe podczas wiązania wykazują pewien skurcz, jeśli warstwa jest zbyt gruba, skurcz powoduje wyginanie płytki i delikatne, kruche szkliwo ulega uszkodzeniu, powstają wtedy pęknięcia, wyglądem przypominające pajęczynę.

Płytki gresowe. W przeciwieństwie do glazury posiadają większą wytrzymałość mechaniczną i nie ulegają tak łatwo uszkodzeniom. Sprawiają jednak więcej problemów z obróbką, narożne płytki łączy się zazwyczaj wykonując fazowanie krawędzi pod kątem 45°, gres wymaga też stosowania elektronarzędzi z końcówkami roboczymi z nasypem diamentowym.
Grubość płytek gresowych zależy od ich wielkości oraz od własności mechanicznych materiału, im większy format, tym grubsza powinna być płytka, np. jeśli płytka ma format 40 × 40 cm, jej grubość powinna wynosić 8 mm. Wyjątkiem są płytki największe, o wymiarach dochodzących do 1000 × 3000 mm, które mają grubość zaledwie 4-5 mm, jednak są to gresy wykonywane inną, nowoczesną technologią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *