Farba na ścianie

Etapy malowania ścian

Nie trzeba być wykwalifikowanym specjalistą, żeby samodzielnie pomalować ściany. Wystarczy dobry plan, wybór materiałów i chęci do pracy. Doradzamy jak sprawnie przejść przez kolejne etapy prac malarskich.

Własnoręcznie wykonana praca nie tylko pozwala zaoszczędzić pieniądze, ale daje satysfakcję. Aby jednak osiągnąć zadowalający efekt, należy starannie przygotować się do przedsięwzięcia.

Adaptacja wnętrza

Z pomieszczeń, które będą malowane najlepiej wynieść meble lub ewentualnie starannie przykryć je folią, a jej końce podkleić taśmą. Folią malarską zabezpieczamy także okna, parapety, grzejniki i drzwi. Demontujemy również gniazda elektryczne i telefoniczne oraz kinkiety i kontakty. Listwy przypodłogowe najlepiej zdemontować lub zabezpieczyć szeroką taśmą malarską.
Ze ścian i sufitu staramy się usunąć wszystkie zabrudzenia. Potem sprawdzamy przyczepność starej farby. Pęknięcia i obtłuczenia tynków szpachlujemy, np. zaprawą gipsową.
Przed rozpoczęciem malowania, pamiętajmy że wszystkie miejsca naprawiane szpachlą gipsową należy po wyschnięciu zagruntować. Takie powierzchnie są często chłonniejsze, co zwiększa zużycie farby. Gruntowanie przeprowadzamy tym samym wałkiem, którym będziemy nakładać farbę. Po upływie czasu schnięcia gruntu, który podany jest na opakowaniu, można rozpocząć nakładanie farb dekoracyjnych.

Schemat malowania.

Zawsze zaczynamy od sufitu. Niewielkim wałkiem pokrywamy sklepienie ze ścianą, a następnie dużym z przedłużką malujemy główną powierzchnię sufitu, posuwając się w kierunku od okna do przeciwległej ściany. Starajmy się malować na raz cały zamknięty fragment, od jednego brzegu do drugiego, nie robiąc przerw w połowie malowania powłoki, ponieważ miejsca, w których połączy się farba nanoszona w różnym czasie, będą widoczne po wyschnięciu.
Po pomalowaniu powierzchni sufitu i jej wyschnięciu, odcinamy sufit od ścian taśmą malarską. Jeżeli chcemy uniknąć oklejania połączenia sufitu i ściany, do malowania górnej części ściany użyjmy specjalnego wałka odcinającego. Jego wykorzystanie wymaga jednak pewnej wprawy oraz idealnie równej krawędzi połączenia sufitu ze ścianą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *