Tynkowanie

Czy wykonanie tynków wewnętrznych jest drogie?

Ceny za wykonanie są tynków wewnętrznych różne. Uzależnione są przede wszystkim od rodzaj tynku i sposobu jego nanoszenia. Znaczenie ma także wielkość pomieszczeń oraz liczba otworów okiennych i drzwiowych.

Różnice między ceną wykończenia ścian oraz sufitów tynkami gipsowymi a cementowo-wapiennymi są niewielkie. Koszty jednak wzrastają kiedy przeprowadzamy prace na nieodpowiednim etapie budowy lub przy niekorzystnej wilgotności powietrza i temperaturze. Wykonawca musi wtedy uwzględnić w cenie więcej listew startowych czy przerw technologicznych.
Wpływ na to, ile zapłacimy za tynkowanie ma też jakość wykonania ścian i stropów, im bardziej nierówne, tym drożej, bowiem wtedy zużyjemy więcej materiału.
Do wykonania tynkowania powinno użyć się profesjonalnego sprzętu, który umożliwi skrócenie czasu wykończenia ścian i sufitów.

Rodzaje i ceny tynków wewnętrznych

Przy wyborze tynku kierujmy się nie tylko cenę i fakturą, ale także czasem trwania prac i grubością warstwy, w jakiej można go ułożyć.
Cena cementowo-wapiennej zaprawy tynkarskiej wynosi 14-22 zł/30 kg. Jednak na tej podstawie trudno ocenić całkowity koszt wykończenia 1 m2 ściany lub sufitu, bowiem nawet najstaranniej wykonany tynk cementowo-wapienny ma fakturę piasku i delikatne zarysowania. Trzeba go więc dodatkowo wygładzić, przez co wzrastają koszta materiału i robocizny. Na końcu wychodzi na to, że na gładki tynk będziemy musieli wydać 20-50 zł/m2.
Nie zapominajmy też o tym, że tynk cementowo-wapienny układa się w trzech warstwach, co czyni pracę czasochłonniejszą. Wysychanie tynku także trwa dłużej, a malowanie ścian można wykonać dopiero po 42 dniach.
Worek gipsowej zaprawy tynkarskiej to wydatek 17-35 zł/30 kg. Całkowity koszt samego materiału nie jest bardzo wysoki, gdyż potrzeba go mniej. Za tynk gipsowy zapłacimy od 18 do 27 zł/m2.
Tego typu tynk układa się prościej i o wiele łatwiej uzyskać gładką powierzchnię. Nakłada się go jedną warstwą o grubości nie większej niż 2 cm. Taka powłoka dość szybko wysycha więc malowanie ścian i sufitów można rozpocząć już po 2 tygodniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *