Poradnik

Zmiana strychu na poddasze użytkowe

Strych możesz wykorzystać jedynie do przechowywania niepotrzebnych i starych rzeczy, ale można go także zamienić w funkcjonalną powierzchnię. Dzięki temu zwiększy się przestrzeń mieszkalna domowników. Adaptacja strychu jest jednak sporym wyzwaniem.

W budynkach mieszkalnych, zarówno tych starszych jak i nie dawno zbudowanych, potencjał poddasza nie jest w pełni wykorzystywane. Czasem służą za strych, miejsce suszenia bielizny lub w ogóle nie są używane. Dodatkowa przestrzeń jednak może się przydać, zwłaszcza gdy rodzina zacznie się powiększać lub zwyczajnie brakuje nam przestrzeni. Chociaż remont i adaptacja to spory wydatek i wielkie zamieszanie to jednak perspektywa uzyskania dodatkowego metrażu wynagradza utrudnienia.

Od czego zacząć?

Pierwsze kroki do zamiany poddasza na użytkowe to skontrolowanie stanu technicznego domu. Adaptacja poddasza nieużytkowego na cele mieszkalne wymaga także załatwienia kilku formalności urzędowych:
uzyskania zgody na zmianę sposobu użytkowania (wymagane zgłoszenie);
uzyskania zgody na zaplanowane prace budowlane (pozwolenie na budowę lub zgłoszenie zależnie od zakresu robót);
poinformowania organu podatkowego o włączeniu poddasza do powierzchni użytkowej budynku podlegającej podatkowi od nieruchomości.

Plan prac nad adaptacją poddasza

W trakcie adaptacji poddasza będziemy prowadzić różne rodzaju prace, które mogą się komplikować. W celu zapewnienia porządku, warto opracować szczegółowy plan prac. Możemy także zamówić profesjonalny harmonogram jako dodatek do projektu oraz dodatkowo wzbogacić go o kosztorys, który ułatwi z kolei planowanie wydatków na czas robót.
Podczas prac należy zachować pewną kolejność. Najpierw usuwamy niepotrzebne elementy poddasza. Następnie wzmocnimy lub przebudowujemy konstrukcję, przedłużamy piony instalacyjne oraz naprawiamy starą lub układamy nową podłogę. Potem przechodzimy do montażu okien połaciowych, ułożenia folii wstępnego krycia od wewnątrz. Dalej ocieplamy skosy, ściany i sufit oraz układamy folię paroizolacyjną. Przechodzimy z kolei do rozprowadzania instalacji, budowy okładziny, ścian działowych i dalszego rozprowadzenia instalacji. Następnie wykończamy ściany, skosy i sufity, układamy posadzki i na koniec montujemy wyposażenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *