Drewno na podłodze

Zakładanie drewnianej podłogi w łazience

Ostatnio drewniane podłogi w łazience stały się modne. Nadają one wnętrzu ciepły i wyjątkowy klimat, ale czy taka posadzka szybko nie zniszczy się pod wpływem wilgoci? Czy drewno da się trwale zabezpieczyć?

Okazuje się, że nie trzeba się obawiać szybkiego zniszczenia drewnianej posadzki w łazience, bowiem są sposoby na trwałe zabezpieczenie jej przed wilgocią. Właściwie dobrane i zabezpieczone, może być wykorzystane nie tylko na posadzkę, ale także na okładzinę ściany lub blat.

Jaki rodzaj drewna wybrać?

Podłoga w łazience jest wyjątkowo narażona na działanie wilgoci, dlatego nie każdy gatunek drewna jest odpowiedni do położenia w tym pomieszczeniu. Przy jego wyborze najważniejsze powinny być twardość i współczynnik skurczu, które warunkują stabilność wymiarową drewna. Im ten współczynnik jest niższy, tym mniejsze odkształcenia drewna pod wpływem zmian wilgotności i temperatury. Z tego względu w łazience z naszych polskich gatunków sprawdzą się dąb, jesion, modrzew i buk, a z egzotycznych odpowiednie są iroko, teak, cedr, merbau, jatoba, doussie, lapacho, badi oraz wenge. Warto też pamiętać, że najtrwalsze jest drewno klejone.

Właściwe zabezpieczenie

Jeżeli nie zabezpieczymy odpowiednio drewna, to jakie by ono nie było, będzie się niszczyć. Wymagają tego nawet najtwardsze gatunki egzotyczne z dużą zawartością olejków eterycznych tj. bangkirai, badi, cumaru czy massaranduba.
Do zabezpieczenia drewnianej podłogi należy użyć odpowiednio dobranego do gatunku impregnatu i środka ochronno-dekoracyjnego tj. olej. Olej o wiele lepiej niż lakier sprawdzi się do zabezpieczenia drewna w łazience. Taki preparat nie tworzy widocznej powłoki. Wnika głęboko w strukturę drewna i idealnie zabezpiecza je przed pochłanianiem wilgoci. Warto jednak zaznaczyć, że olej należy nakładać systematycznie co pewien czas.
Wachlarz kolorystyczny dostępnych na rynku olejów jest szeroki. Przy wyborze pamiętajmy jednak, że próbniki są zazwyczaj wykonywane z sosny lub dębu. Dlatego zanim przystąpimy do malowania drewna konkretnym produktem, wykonajmy próbę w jakimś mało widocznym miejscu. W ten sposób przekonamy się, czy końcowy rezultat będzie zgodny z naszymi oczekiwaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *