Drewno na podłodze

Parkiet i mozaika drewniana, na co zwrócić uwagę przy odbiorze prac

Zleciliśmy położenie drewnianej podłogi. Minął jakiś czas i właśnie obieramy prace budowlane. Warto wtedy wiedzieć kilka kwestii, które uchronią nas przed problemami.

Wykonawca powinien obejrzeć deszczułki parkietu i mozaiki i wychwycić ewentualne wady, nierówności, uszkodzenia, zwrócić uwagę na wymiary, strukturę i kolor. Drewno wymaga również skontrolowania wilgotności, która powinna wynosić 7-11%. Jest to bardzo istotne, ponieważ jeżeli posadzkę wykona się z drewna zbyt suchego, poniżej 6% wilgotności, to będzie ono wchłaniać wilgoć z powietrza. W skutek tego zwiększa się jego objętość, powodując wyniesienie i odklejenie posadzki od podłoża. Z kolei gdy drewno będzie zbyt wilgotne, po ułożeniu wyschnie i skurczy się, a pomiędzy klepkami widoczne będą nieestetyczne szpary.
Bardzo ważne jest miejsce składowania materiałów drewnianych, które powinny znajdować się w suchym i przewiewnym miejscu, bowiem zbyt duża wilgotność może spowodować odkształcenie drewnianych elementów. Należy także izolować drewno od podłoża, umieszczając na przykład na paletach.
Rozpoczynając klejenie wykonawca powinien rozprowadzać klej na małych fragmentach podłogi. Nie należy nanosić kleju na obszerne powierzchnie nawet wtedy, gdy ma on wydłużony czas schnięcia. Będzie on wysychał powierzchniowo i może to spowodować słabą przyczepność substancji.
Szczeliny pomiędzy deszczułkami drewnianej posadzki powinny być równe; nie mogą przekraczać 0,4 mm, z tym że na 1 m2 trzy mogą mieć szerokość do 0,8 mm.
Ostatnią istotną kwestią jest cyklinowanie. Ważne jest, aby drewniana podłoga nie została zbyt szybko wyszlifowana. Na czas odczekania z wykończeniem wpływają następujące czynniki: gatunek drewna, wymiary jego elementów oraz temperatura i wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Fachowcy zalecają cyklinowanie drewnianej posadzki najwcześniej miesiąc po jej ułożeniu. W tym czasie drewno dostosowuje się do temperatury i wilgotności w pomieszczeniu, wyśrodkowując się lub lekko rozsychając. Można to skorygować właśnie późniejszym cyklinowaniem i szpachlowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *