Poradnik

Naprawa czy remont tarasu?

To czy taras trzeba naprawić czy wyremontować w dużej mierze zależy od materiałów z jakich został wykonany. Tarasy, w szczególności te z płytek ułożonych na płycie żelbetowej oraz drewniane, to jeden z najczęściej naprawianych elementów w polskim budownictwie mieszkalnym.

Problematyczne na tarasach są najczęściej krawędzie, okapy, strefy przy progu drzwi i przy ścianach, w tych właśnie miejscach często odpadają płytki. Przyczyna leży głównie w przenikaniu pod nie wilgoci, ale może to być spowodowane także zbyt wąskimi spoinami między płytkami, niewłaściwą dylatacją i źle dobranym materiałem. Z kolei kondycję tarasu drewnianego w dużej warunkuje rodzaj drewna, z jakiego został zbudowany. Rodzime gatunki drewna używanego do budowy tarasów tj. świerk, sosna, wytrzymują od kilku do kilkunastu lat. Najbardziej trwałe konstrukcje uzyskuje się z dębu, jesionu oraz grabu.

Jak przedłużyć żywotność drewnianego tarasu?

Najtrwalszymi gatunkami drewna, które mogą przetrwać bezpiecznie kilkadziesiąt lat, są drewna egzotyczne. Jednak nawet te z trwałego materiału w niekorzystnych warunkach podwyższonej wilgotności powietrza i stałego zacienienia stopniowo ulegają niszczeniu. W celu wydłużenia żywotność drewnianego tarasu, trzeba budować go w zgodzie ze sztuką tworzenia konstrukcji i doboru materiału. Trzeba stosować łączniki nierdzewne lub chociaż ocynkowane. Taras musimy utrzymywać w czystości i systematycznie poddawać przeglądom.

Kompleksowy remont przeciekającego tarasu

Taras wymaga remontu, jeżeli woda przecieka przez strop. Ważne jest to ze względu, że źródło przecieku, może być w zupełnie w innym miejscu, niż te na suficie. Dzieje się tak ze względu na spadek na tarasie.
Najlepszym rozwiązaniem będzie ułożenie, pod podkładem cementowym posadzki warstwy hydroizolacji, warstwę drenażowo-wentylującą z odpowiednio uformowanej maty z tworzywa sztucznego. Umożliwia ona usuwanie na zewnątrz powstającej w warstwach posadzkowych wilgoci i jednocześnie kompensuje naprężenia termiczne z powierzchni tarasu.
Tradycyjna obróbka blacharska tarasu ulega korozji. Między nią a płytkami często powstają pęknięcia. Dlatego lepiej zastąpić ją aluminiowymi profilami okapowymi. Umożliwiają one zachowanie pełnej szczelności z jednoczesnym odprowadzeniem wilgoci na zewnątrz za pośrednictwem odpowiednio zaprojektowanych otworów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *