Porady urządzania wnętrz i nie tylko

Najlepsze farby do malowania pokoju dziecięcego

Posted by on gru 19, 2014 in Farba na ścianie | 0 comments

Najlepsze farby do malowania pokoju dziecięcego

Podczas urządzania pokoju dziecięcego, należy zwrócić szczególną uwagę na wykończenie ścian. Farba, którą mamy zamiar wykończyć ściany pokoju dziecięcego powinna być nieszkodliwa i bezpieczna, czyli bez lotnych związków organicznych. Jakie farby najlepiej wybierać do malowania pokoju dziecięcego?

W całej Unii Europejskiej wprowadzone są normy warunkujące zawartość lotnych związków organicznych w farbie, które wynoszą maksymalnie 30 g/l. Lotne związki organiczne są to organiczne rozpuszczalniki zawarte w farbach do malowania ścian. Są niebezpieczne ze względu na to, że mogą powodować między innymi alergie, uczulenia oraz migreny. Z tego właśnie względu urządzając pokój dziecięcy warto zwrócić szczególną uwagę na ich zawartość w wybranej farbie. Pamiętajmy, farba, którą chcemy pomalować ściany w pomieszczeniach przeznaczonych dla najmłodszych członków rodziny, powinna odznaczać się najniższym poziomem zapachu i emisji lotnych związków organicznych.

Farby najbezpieczniejsze dla dzieci
Na rynku można znaleźć farby bez lotnych związków organicznych i farby do zastosowania w specjalnych warunkach. W podjęciu decyzji o wyborze produktu kierujmy się specjalnymi oznakowaniami, są to przyznawane niektórym farbom rekomendacje placówek badawczych i instytucji ochrony zdrowia. Szukajmy zatem farb z certyfikatem ELF lub certyfikatem Dziecięcego Centrum Jakości.
Farby do stosowania w specjalnych warunkach zawierają aktywne jony srebra, zapewniające powłoce malarskiej właściwości antybakteryjne. Tego rodzaju produkty chętnie wykorzystywane są do malowania pomieszczeń w placówkach służby zdrowia. Używane są także w budynkach użyteczności publicznej tj. placówki oświatowo-wychowawcze i obiekty sportowe. W prywatnych domach jednorodzinnych i mieszkaniach mogą być wykorzystywane w miejscach podatnych na działanie wilgoci czyli w kuchniach czy łazienkach. Produkty te ławo się nakładają i schną powoli, co umożliwia uzyskanie równomiernej powłoki. Ze względu na cenę, która jest wyższa niż zwykłych farb nie są tak popularne, ale mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo dzieci warto w nie zainwestować.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.