Poradnik

Likwidujemy pęknięcia na ścianie

Czy można samodzielnie likwidować rysy ze ścian? Jeżeli nie są to pęknięcia oznaczające wady konstrukcji możesz usunąć je sam. Podpowiadamy jak ocenić rysy je naprawić.

Czynników, które mogą się przyczynić do powstania pęknięcia na ścianie lub suficie w mieszkaniu i w domu, jest kilka. Nie powinniśmy tego lekceważyć, ponieważ oprócz ewentualnego powiększenia otworu, w samą szczelinę może wedrzeć się wilgoć, która doprowadzi do jeszcze większych zniszczeń.

Dlaczego na ścianie pojawiają się pęknięcia?

Rysy na ścianach powstają przez, np. skurcz tynku, naturalne naprężenia materiałów lub wady konstrukcyjne. Dzielimy je na:
– wąskie o szerokości mniejszej niż 0,3 mm – występują na ścianie w dużej ilości często tworząc pajęczynkę. Są one spowodowane skurczami tynku i można je bez problemu zlikwidować samodzielnie.
– szerokie, powyżej 0,3 mm – w tym przypadku sprawa jest poważniejsza, takie pęknięcia mogą występować z dwóch powodów, tj. naturalne naprężenia materiałów czy wady konstrukcyjne. Jeżeli pęknięcia występują w narożnikach drzwi lub okien i biegną do góry albo do dołu bądź pokazują się na styku różnych materiałów, np.tynku i glazury, najczęściej są spowodowane naturalnymi naprężeniami materiałów budowlanych. Nie możemy jednak być tego pewni opierając się tylko na obdukcji. By sprawdzić, czy nie jest to jednak wada konstrukcyjna lub wynik podmywania budynku, musimy zaszpachlować część pęknięcia i obserwować rezultat. Odnowienie się pęknięcia wskazuje, że sprawa jest bardziej skomplikowana. Wtedy należy poradzić się specjalisty konstruktora, który ustali przyczynę problemu. Brak nowych rys z kolei w tym miejscu oznacza, że były one wynikiem naturalnych procesów i można wykonać samodzielną naprawę.

Jak usunąć rysy skurczowe?

W celu likwidacji pęknięcia na ścianie stosuje się masę szpachlową odpowiednią do rodzaju tynku. Mamy masy przeznaczone do naprawy tynków gipsowych czy cementowo-wapiennych. Instrukcję mówiącą o tym, do jakiego tynku przeznaczona jest masa można odszukać na opakowaniu produktu.
Szpachlujemy pęknięcia warstwą masy o grubości 1-2 mm. Następnie czekamy do jej wyschnięcia, po tym czasie szlifujemy drobnoziarnistym papierem ściernym i malujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *