Poradnik

Etapy wykończenia domu

Podczas wykańczania domu musisz podjąć wiele ważnych decyzji. Warto trzymać się przy tym właściwej kolejności prac. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że wszystkiego dopilnowaliśmy w odpowiednim czasie. Podpowiadamy, kiedy wykonywać poszczególne prace wykończeniowe.

Prace należy wykonywać według następującej kolejności:
1. Ściany działowe. Na zmiany w planie remontu domu jest czas kiedy budowa jest w stanie surowym. Jeżeli zdecydowaliśmy się zrezygnować ze ściany działowej lub inaczej podzielić pomieszczenie, od tego zaczynamy.
2. Układanie instalacji. Kiedy wszystkie ściany wewnętrzne są na swoim miejscu, można rozprowadzać instalację elektryczną, wodną i kanalizacyjną.
3. Parapety wewnętrzne. Robi się je na etapie końcowym wykonywania tynków.
4. Podkład podłogowy. Układamy warstwy izolacyjne podłogi, rozprowadzamy rury c.o. i kładziemy szlichtę cementową. Przed zakryciem instalacji trzeba zrobić próby ciśnieniowe. Szlichtę zabezpieczamy, aby nie zabrudzić jej podczas tynkowania.
5. Tynkowanie ścian i sufitów (mokre tynki). Tynkowanie tradycyjne zalicza się do prac mokrych. Najczęściej wyrównuje się je gładziami gipsowymi.
6. Suche tynki, sufity podwieszane. Płyty gipsowo-kartonowe montujemy po wyschnięciu tynków. Inaczej będą one chłonąć wilgoć, pęcznieć i rozwarstwiać się przy wysychaniu. Płyty g-k wymagają szpachlowania na mokro i szlifowania. Powstaje przy tym dużo pyłu, który wszędzie się rozprzestrzenia. Warto więc zabezpieczyć wnętrza, w których nie wykonujemy tych prac.
7. Układanie glazury, posadzek ceramicznych i kamiennych. Na świeżym tynku można montować płytki już po kilkunastu dniach. Na zagruntowanej ścianie betonowej płytki układa się nie wcześniej niż trzy miesiące od zakończenia betonowania. Płyty g-k lub gipsowo-włóknowe dzień wcześniej należy zagruntować. Najlepsze rozwiązanie to zlecenie tych prac glazurnikowi.
8. Gruntowanie ścian i malowanie. Gruntowanie ujednolica powierzchnię podłoża i obniża jego chłonności oraz poprawia przyczepności farby. Pomieszczenia malujemy zaczynając od sufitów.
9. Układanie parkietu. Po zakończeniu prac mokrych sprawdzamy wilgotność pomieszczenia i wylewek. Jeśli jest sucho, układamy parkiet. Gdy jest zbyt wilgotno, suszymy pomieszczenia.
10. Montaż drzwi i listew przypodłogowych. W przypadku gdy drzwi wykonywał stolarz, skrzydła malujemy i lakierujemy przed montażem ościeżnic, aby zdążyły wyschnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *