Porady urządzania wnętrz i nie tylko

Gotowe zaprawy. Ile kosztuje tynkowanie ścian wewnętrznych?

Posted by on Gru 19, 2014 in Tynkowanie | 0 comments

Gotowe zaprawy. Ile kosztuje tynkowanie ścian wewnętrznych?

Gotowe zaprawy tynkarskie można nanosić na dwa sposoby. Nakładane są ręcznie lub maszynowo. Różnica pomiędzy sposobem ich aplikacji na ściany i sufit wpływa na koszt tynkowania.

Niezależnie od tego, czy gotowe zaprawy nakładamy ręcznie czy maszynowo, cena liczona jest za metr kwadratowy warstwy tynku o grubości 0,8-10 mm. Koszt tynkowania maszynowego jest wyższy niż ręcznego, ale trwa znacznie krócej.

Tynkowanie ręczne
Nakładanie tynków cementowo-wapiennych ręczne wymaga sporo czasu. Trzeba nałożyć aż trzy warstwy. Zaprawę wyrównuje się za pomocą długiej metalowej szpachli, a wstępnie stwardniały tynk zrasza się wodą i zaciera pacą gąbkową.
Metoda ta najlepiej sprawdza się, gdy pokrywane powierzchnie są małe lub trudno dostępne.
Ręczne wykonanie tynków gipsowych, w zakres którego wchodzi materiał i robocizna, kosztuje 18-23 zł/m2, a cementowo-wapiennych 20-23 zł/m2.

Tynkowanie maszynowe
Różnicą między gotowymi zaprawami maszynowymi a ręcznymi jest taka, że te pierwsze mają plastyczność odpowiednią do podawania wężem oraz w miarę długi czas wiązania dzięki czemu po naniesieniu można je wyrównać i wygładzić.
Zaprawę rozprowadza się przy użyciu agregatu tynkarskiego. Jest to o wiele łatwiejsza i szybsza metoda. Nakładanie tynku taką techniką sprawdza się przy dużych domach. Prace trwają nawet trzykrotnie krócej.
Dodatkowo przy tynkowaniu ścian metodą maszynową, zużywa się dwa razy mniej materiału. Dzięki tynkowaniu maszynowemu można zatem sporo zaoszczędzić.
Koszt materiału i ułożenia tynków maszynowych gipsowych to 25-27 zł/m2, a cementowo-wapiennych 28-30 zł/m2.

Koszt położenia gładzi gipsowej
Tynk może być zastąpiony gładzią gipsową jeśli powierzchnia muru jest równa. Ten warunek spełniają prefabrykowane ściany z betonu albo keramzytobetonu, ceramiczne oraz silikatowe ściany wewnętrzne, murowane na pełną spoinę. Gładzi nie można z kolei układać na surowym murze z betonu komórkowego, bowiem jej powierzchnia groziłaby popękaniem. Cena położenia gładzi gipsowej na jednym metrze kwadratowym powierzchni waha się między 10 a 20 zł. Doliczając do tej ceny kwotę zakupu materiału koszta wzrosną do około 35 zł/m2.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *