Poradnik

Ściana działowa z płyt gipsowych

Bez trudu można w nich ukryć brzydko wyglądające na zewnątrz kable i rury, a także dzielić nimi pomieszczenia na różne sposoby. Mogą być zarówno proste jak i przybierać niebanalne kształty. Dodatkowo postawienie ściany z płyt gipsowo-kartonowych zajmuje jedynie kilka dni.

Ściany systemowe z płyt gipsowo-kartonowych mocowane są na ruszcie z profili z ocynkowanej blachy. Do ścian, posadzki i stropu kołkami rozporowymi montuje się poziome profile UW. Profile słupkowe CW są ich wzmocnieniem, a jednocześnie elementem umożliwiającym zamocowanie pokrycia, czyli płyt, przykręca się je w rozstawie 60 cm. Tak utworzona konstrukcja powinna być wyciszona. Przed przenikaniem dźwięków chroni warstwa wełny mineralnej o grubości co najmniej 4 cm. Ruszt z obu stron pokrywa się płytami o grubości 12,5 mm. Masą gipsową szpachluje się spoiny i ściany są gotowe do malowania lub tapetowania.

Płyty kartonowo-gipsowe odporne na wilgoć

Jeśli ścianą kartonowo-giposową planujemy oddzielić przestrzeń podatną na większe działanie wody tj. łazienka konieczne jest zastosowanie od jej strony folii paroizolacyjnej. Do ścian łazienkowych warto także użyć specjalnej taśmy uszczelniającej. Na całej powierzchni ścianki trzeba też rozprowadzić przynajmniej dwie warstwy zaprawy uszczelniającej, pełniącej rolę izolacji przeciwwilgociowej oraz impregnatu. Zwłaszcza gdy ściany będą wykończone glazurą, izolacja ta zabezpieczy higroskopijny gips przed nasiąkaniem wodą z zaprawy klejowej.
Przy układaniu glazury na ścianie gipsowej istotne jest, aby w miejscach połączeń płyt gipsowo-kartonowych i w narożach umieścić izolujące, systemowe elementy elastyczne.
W miejscach o podwyższonej wilgotności tj. przyłącza sanitarne czy odpływy podłogowe montuje się dodatkowe zabezpieczenia przed wilgocią. Przeznaczone są do tego systemowe masy uszczelniające lub specjalne kołnierze z elastycznej gumy.

Plastyczne płyty kartonowo-gipsowe

Płyty gipsowo-kartonowe mogą być całkiem foremne. Na rynku dostępne są specjalne rodzaje płyt elastycznych, zbrojonych włóknem szklanym, a także profili sufitowych i przypodłogowych, pozwalające na łatwe formowanie powierzchni. Koszty materiałowe ściany prostej i krzywoliniowej są porównywalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *