Farba na ścianie

Poradnik domowego malarza

Do odświeżenia ścian wcale nie jest potrzebny fachowiec, wystarczy wybór odpowiedniej farby, narzędzi i zapał do pracy. Wkładając w przedsięwzięcie własne siły obniżamy też jego koszty.

Nie bez znaczenia jest też satysfakcja z dobrze i własnoręcznie wykonanej pracy. Aby jednak tę satysfakcję przeżywać, należy starannie przygotować się do wykonania prac malarskich. Gdy już obmyślisz plan działania, wybierzesz odpowiednie materiały możesz przejść do działania.

Farby do wnętrz

Zaczynamy od obliczenia ile metrów kwadratowych powierzchni ścian mamy do pomalowania każdym kolorem. Do kalkulacji niezbędnej ilości farb w poszczególnych kolorach możemy posłużyć się ich wydajnością, czyli ilością metrów kwadratowych możliwych do pomalowania jednym litrem danej farby. Jednak najbezpieczniej będzie przyjąć wydajność na poziomie ok. 80% deklarowanej i uwzględnić również to, że zwykle farbę musimy nanosić na ściany dwa razy.
Pamiętajmy również, że na ściany narażone na zabrudzenia w holu, na klatce schodowej czy w pokoju dziecięcym warto wybrać farbę o wysokiej odporności na szorowanie. Z kolei do pomieszczeń o zwiększonej podatności na działanie wilgoci tj. łazienki i kuchnie dobrze jest zakupić farby ze specjalnym dodatkiem grzybobójczym.

Narzędzia malarskie

Najlepsze do nakładania farb emulsyjnych są wałki z runem o długości około 10 mm. Gdy ściany są bardziej chropowate, można użyć tych z dłuższym runem, np. 18-milimetrowym.
Potrzebny będzie nam też jeden, mniejszy wałek o szerokości 10 cm. Dużym malować będziemy główne powierzchnie ścian i sufitów, a małym mniejsze fragmenty tj. wnęki okienne, narożniki wewnętrzne, zakamarki za grzejnikami czy rurami instalacji.
Warto także zaznaczyć, że lepiej nie stosować jednocześnie wałków i pędzli. Każde z tych narzędzi aplikuje farbę w inny sposób, przez co uzyskujemy różną grubość i strukturę powłoki. Po wyschnięciu fragmenty pomalowane przy użyciu różnych przyrządów będą się od siebie różnić i nie wyglądać estetycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *