Porady urządzania wnętrz i nie tylko

Najpopularniejsze błędy w lakierowaniu podłogi

Posted by on Gru 19, 2014 in Drewno na podłodze | 0 comments

Najpopularniejsze błędy w lakierowaniu podłogi

Sposób wykończenia powierzchni drewnianej podłogi bardzo wpływa na jej wygląd i właściwości użytkowe. Podpowiadamy jakich błędów unikać podczas lakierowania.

Tę złudnie prostą pracę można skomplikować na kilka sposobów. Błędy podczas lakierowania podłóg najczęściej spowodowane są złym przygotowaniem podłoża i narzędzi oraz źle dobranymi preparatami oraz nakładaniem ich w nieodpowiednich warunkach.

Lakierowanie w złych warunkach
Złe warunki to największy wróg lakierowania, np. podczas upałów, kiedy temperatura powietrza jest zbyt wysoka, a jego wilgotność zbyt niska, lakier będzie za szybko wysychał. Może to powodować problemy z rozprowadzaniem środka na podłodze i brak możliwości stworzenia powłoki bez widocznych łączeń poszczególnych pól.
Gdy temperatura powietrza z kolei spadnie poniżej 15 st.C lub wilgotność powietrza utrzymywać się będzie na wysokim poziomie, także możemy mieć problemy z lakierowaniem. Lakier będzie wysychał zbyt długo, co spowoduje, że powłoka będzie wrażliwa na przeciągi i zanieczyszczenia. Skutkiem mogą być rozmaite wady tj. nierównomierny połysk powłoki. Może również dojść do przemoczenie drewna i powstania ciemniejszych plam na posadzce.

Nieodpowiednio przygotowane narzędzia
Złe narzędzia mogą zniweczyć pracę i jej oczekiwany rezultat końcowy. Tak więc używana do rozprowadzania lakieru blacha parkieciarka, aby nie zostawiała śladów podczas nanoszenia preparatu, musi mieć równą krawędź, żeby taka była trzeba ją czasem ostrzyć. Każdy wałek, z mikrofibry, welurowy, moherowy lub nylonowy, ma sporo luźnego runa, które trzeba usunąć. Pozostawione luźne włókienka runa znajdą się na posadzce i będą wyglądały jak pokruszone okruchy lub piasek.

Niewłaściwy dobór podkładu
Jeżeli zastosujemy niewłaściwy lakier podkładowy, popełnimy błąd, który może skutkować łuszczeniem się lakieru, warzeniem się powłoki lakierniczej, a w konsekwencji ponownym szlifowaniem i lakierowaniem posadzki. Zawsze na opakowaniu lakieru zamieszczona jest informacja o tym, jaki podkład należy zastosować pod dany rodzaj lakieru nawierzchniowego na gatunku drewna.

Niepoprawna aplikacja
Podczas nanoszenia lakieru należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta dotyczące liczby warstw i ich grubości, jeśli to zlekceważymy na naszej podłodze mogą pojawić się pęcherzyki czy ślady po wałku.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *