Drewno na podłodze

Inspekcja polakierowanej podłogi

Drewniane posadzki są piękne, ale wymagają także wyjątkowej pielęgnacji. Jednym z ważniejszych zabiegów ochronnych jest lakierowanie. Pamiętajmy jednak, że nieumiejętnie aplikowane preparaty mogą zniszczyć posadzkę.

Po pierwsze lakier i podkład trzeba dostosować do gatunku drewna. Nakłada się je wałkami lub specjalnymi aplikatorami. Podkład nanosimy w jednej warstwie, a lakier w dwóch. Czas schnięcia pierwszej warstwy lakieru waha się od 6 do 12 godzin. Po tym czasie polakierowaną podłogę szlifuje się, dokładnie odkurza i zmywa, a później pokrywa drugą warstwą lakieru.
Posadzkę drewnianą trzeba chronić po lakierowaniu do 14 dni. Istotne jest zabezpieczenie wnętrza przed przeciągami, aby przez otwarte okna nie dostały się większe zanieczyszczenia. Niestety nie da się uniknąć występowania w lakierze drobinek kurzu, ale nie wpływają one na jakość i funkcjonalność wykończenia.

Problemy, które nie powinny wystąpić

Łuszczenie się lakieru. Zła przyczepność lakieru to konsekwencja niedopasowania go do gatunku drewna i niewystarczającego przygotowania posadzki do lakierowania.
Jaśniejsze pasy. Naniesienie zbyt cienkiej warstwy lakieru lub za suche drewno powoduje, że zanim zostanie nałożony następny pas, pierwszy zdąży już wyschnąć. Problem ten można rozwiązać dodając do lakieru opóźniacza wysychania.
Pęcherze. Mogą wystąpić w wyniku nakładania lakieru zbyt gęsto. W wyniku reakcji żywicy zawartej w lakierze z wilgocią z powietrza tworzy się dwutlenek węgla, którego pęcherzyki nie mają możliwości wydostania się na zewnątrz powłoki. Zdarza się tak, że wykonawcy pozbywają się ich szlifując posadzkę. Wskutek tego pęcherze pękają, a powstałe zagłębienia wypełniają się kurzem, tworząc czarne kropki.
Przedwczesne wycieranie się lakieru. Jest to reakcja na użycie nieodpowiedniego lakieru, zbyt cienka jego warstwa lub nieodpowiednia pielęgnacja podłogi.
„Rybie oczka”. Powstają na skutek zanieczyszczenie podłoża, zazwyczaj silikonem lub woskiem. Dlatego przed nałożeniem lakieru wykonawca powinien dokładnie umyć powierzchnię drewnianej posadzki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *