Dekoracje ścienne

Cegła w roli głównej

Cegły i klinkier to interesująca alternatywa dla farb i tapet. Potrafią zmienić każde wnętrze od kuchni po salon, dodając im charakteru. Posiadają różne kolory i faktury, więc każdy inwestor znajdzie coś dla siebie.

Cegła jest trwała i wytrzymała, nie blaknie, nie wnikają w nią zanieczyszczenia, niepotrzebna jej konserwacja i jest niezwykle dekoracyjna. Barwę, wymiar i fakturę cegły można swobodnie dostosowywać do własnych oczekiwań.

Wybór koloru i faktury cegły

Niezależnie od stylu wnętrza, rustykalnego, loftowego czy industrialnego, cegła sprawdzi się w każdym. Do wnętrz rustykalnych pasują cegły o nieregularnej, chropowatej strukturze. Natomiast
gładki klinkier idealnie współgra z pomieszczeniami urządzonymi w nowoczesnym stylu. Końcowy efekt uzależniony jest od odpowiednio dobranego koloru, faktury i formatu cegieł.
Paleta kolorystyczna cegieł obejmuje klasyczne biele, szarości, grafity, granaty i czernie oraz cieplejsze beże, brązy, żółcie, pomarańcze, czerwienie, zielenie, a także wyroby cieniowane. Wśród rzadziej występujących barw znajdują się niebieski, różowy czy fioletowy.
Poszaleć można z pewnością z fakturą materiału. Klinkiery charakteryzują się różnorodnością faktur. Występują cegły o całkowicie gładkiej powierzchni, piaskowanej, z domieszką piasku kwarcowego, drapanej i ryflowanej, oraz łupanej czy ciosanej.

Sposoby aranżacji cegły

Ceglane ściany dekoracyjne świetnie prezentują się we wszystkich wnętrzach. W kuchni nad blatem ładnie będzie wyglądać gładka cegła, która jest łatwa do czyszczenia. Z cegieł można także wykonać wyspy kuchenne czy barki. W pokojach wykorzystuje się je często do obudowy kominka, ozdoby filarów i wykończenia fragmentów lub całych ścian. W przedpokoju sprawdzą się w miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne.
Jedyne pomieszczenie w domu, którego lepiej nie wykańczać cegłą jest łazienka. Materiał ten nie lubi miejsc wystawionych na ciągłe działanie wilgoci. Obudowa wanny zrobiona z klinkieru choć przyciąga wzrok, z czasem traci estetyczny wygląd. Dzieje się tak, bowiem zaprawa niszczeje pod wpływem wody, a rozpuszczające się w niej sole mineralne wymywane są na powierzchnię materiału tworząc na nim brzydkie nacieki.
Warto także pamiętać o tym, że klinkier sam w sobie jest efektowną i wyrazistą dekoracją ścienną, więc nie trzeba mu zbyt wielu dodatków. Najlepszym sposobem podkreślenia piękna cegieł jest ich oświetleniem, które uwidacznia detale faktury i ciekawe odcienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *